Kategorie: Články a informace

Ze sádrokartonu postavíte příčky i nábytek, ale ochrání i před hlukem

Ze sádrokartonu postavíte příčky i nábytek, ale ochrání i před hlukemSádrokartonové a sádrovláknité desky se již trvale zabydlely na stavbách a při rekonstrukcích interiérů. Běžně se s nimi setkáte v roli podhledů, interiérových příček či předstěn. Stále častěji se s nimi můžete setkat i v méně obvyklých rolích. A proč se sádrokarton, který se používá více než sto let, tak úspěšně prosadil až v posledních desetiletích? Nabízí totiž přesně to, co vyžaduje dnešní doba: rychlou, snadnou realizaci suchou cestou, nízké pořizovací náklady, zdravotní nezávadnost i ohleduplnost k životnímu prostředí.

Jeho lehkost jej předurčuje pro rekonstrukci podkroví stejně jako pro bytová jádra panelových domů. Velké uplatnění nachází v dřevostavbách. Příjemný bonus? Sádra reguluje vlhkost vzduchu v uzavřených prostorách, její jemné póry přijímají vlhkost a při jejím snížení ji opět do místnosti vracejí.

Není deska jako deska

Sádrokartonové desky jsou nehořlavé, elektricky a pachově neutrální, pórézní, schopné regulovat klima v interiéru a zdravotně naprosto nezávadné. S těmito vlastnostmi vystačíte při běžných realizacích ze sádrokartonu (bytových příček, podhledů, suchých omítek), v novostavbách i při rekonstrukcích.

Lze si však vybrat z nabídky sádrokartonů s dalšími přidanými vlastnostmi. Například do prostor se zvýšenou vlhkostí se hodí desky opatřené z vnější strany impregnační vrstvou.

Poznáte je podle zelené barvy: jsou vhodné pro koupelny, WC či kuchyně, uplatňují se při rekonstrukcích bytových jader. Nejsou určeny do místností s trvalou vysokou vlhkostí, ale při jednorázovém zaplavení vodou, například při vytopení sousedy, vyschnou bez jakýchkoliv následků. Musíte však dbát o rychlé vysušení, aby nebyly s vodou ve styku delší dobu.V koupelnách používáme impregnovaný zelený sádrokarton, je možné jej i obkládat. Sádrokartonové desky jsou sice nehořlavé, ale v mnoha aplikacích se vyžadují vyšší nároky na protipožární odolnost. Pro tyto případy jsou určeny desky, jejichž odolnost proti ohni zvyšuje skelné vlákno, poznáte je podle růžové, popřípadě červené barvy.

Rady

Montáž sádrokartonových desek se doporučuje až po osazení oken a uzavření stavby proti povětrnostním vlivům.

Kvůli vyrovnání vlhkosti by desky měly být skladované v místě své montáže minimálně 48 hodin před její realizací.

Protipožární odolnost stejně jako odolnost vůči pronikání vlhkosti dovnitř sádrokartonu je možné zvyšovat speciálními nátěry. V nabídce výrobců sádrokartonu naleznete i desky se zvýšenými nároky na mechanické namáhání či desky akustické.

Nově vyvíjené desky tyto přídavné vlastnosti sdružují, máte tak k dispozici dvě nebo dokonce i tři desky v jedné, například protipožární akustickou desku impregnovanou proti vlhkosti. Vyrábějí se i desky masivnější, které na poklep nezní dutě a dokáží bez speciální konstrukce unést i předměty až do 55 kg, například kuchyňské skříňky.

Sádrokartonové desky mohou být opatřené vrstvou tepelné izolace nebo parozábranou. Je z čeho vybírat, jen musíte pečlivě volit, který typ je nejvhodnější pro dané užití. Nejlépe po poradě s odborníky.

Příčka z desek Knauf Massivbauplatte působí navzdory subtilní konstrukci robustním dojmem. Akustické a zároveň dekorativní desky Knauf Cleaneo (na zadní stěně) vyladí dobu dozvuku v místnosti.

Ticho, prosím!

Nízká hmotnost a útlost sádrokartonových konstrukcí vyvolává obavy, že bude příčkou všechno slyšet. Je možná trochu obtížné uvěřit, že by lehká stěna ze sádry a z papíru mohla zvládnout to, co masivní těžká zeď.

Jednoduchá příčka z obyčejného sádrokartonu určitě ne, ale pomocí dvouplášťové příčky vyplněné z 80 % izolací lze dosáhnout srovnatelných, ba lepších hodnot útlumu hluku. U speciálních konstrukcí, které výrobci nabízejí, jsou to dokonce hodnoty požadované pro mezibytové příčky.

A nejen příčky. Sádrokarton můžete využít ke zlepšení neprůzvučnosti zděné stěny: instalací takzvané předstěny neboli konstrukce vyplněné izolací a zakryté sádrokartonovými deskami.

Sádrovláknité podlahy Rigidur se používají v novostavbách, ale jsou ideální i pro rekonstrukce a sanace, zejména ve střešních nástavbách a půdních vestavbách. Malá hmotnost, nízká výška konstrukce, vysoká mechanická odolnost a dobré akutistické vlastnosti je k tomuto využití přímo předurčují.

Fotogalerie

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/ze-sadrokartonu-postavite-pricky-i-nabytek-ale-ochrani-i-pred-hlukem-1it-/stavba.aspx?c=A110805_152559_stavba_rez

print Formát pro tisk

Kontaktní informace

Karel Beneš
Dolní Dubňany 19
671 73 Tulešice

Tel.: +420 730 103 679
E-mail: info@sadrokartony-novotny.cz

Zavolejte nám pro nezávaznou konzultaci a cenovou kalkulaci.

Nabídneme Vám tu nejlepší cenu.


Sádrokartony Znojmo, sádrokartonář Znojmo, Brno, Moravské Budějovice - Sádrokartony Novotný

Ukázky realizovaných prací

zamek-kamenny-dvur-sadrokartony-4.jpg

Nejčastěji hledáte